بهبود نسبی اختلال اوتیسم در

اشکان زمانی

بهبود نسبی افراد اوتیستیک در “مستند ((زندگی انیمیشنی))”

علوم تربیتی و روانشناسی با پیشرفت‌های خود، مسیر بهبود نسبی افراد مبتلا به اوتیسم را فراهم نموده‌اند. در نتیجه افراد اوتیستیک زیادی می‌توانند همانند دیگر افراد غیر اوتیستیک، زندگی عادی و مستقل داشته باشند.
کد خبر : 8132
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 شهریور 1401 - 17:13
مستند “زندگی انیمیشنی”

آیا شما یک فرزند مبتلا به اوتیسم دارید؟ امیدی به بهبود نسبی و اجتماعی‌شدن یک شخص اوتیستیک دارید؟

طیف اوتیسم، اختلالی نورولوژیک است که خودش را در سال‌های اولیه‌ی رشد کودک نمایان می‌کند. این اختلال باعث مشکلاتی چون رفتارهای تکراری و کلیشه‌ای، نقص در مهارتها‌ی ارتباطی و کلامی و غیرکلامی و رفتارهای اجتماعی می‌گردد. در حال حاضر آمار شیوع اوتیسم ۱ در هر ۵۹ تولد است و مهم‌ترین علت‌های آن را در نقایص ژنتیک و زیست‌محیطی شناسایی نموده‌اند( مرکز اوتیسم اردیبهشت).

مستند ((زندگی انیمیشنی)) به زندگی اُوِن ساسکایند می‌پردازد. این جوان آمریکایی در سن سه سالگی به اوتیسم مبتلا شد. آنگاه بخشی از مهارت‌های ارتباطی و کلامی‌اش را از دست داد. خانواده‌ی او امیدی به بهبود نسبی او نداشتند. پس از گذشت چند سال، خانواده‌ی او متوجه چیز مهمی شدند. اُوِن به‌دلیل تماشای زیاد انیمیشن‌های والت‌دیزنی، مهارت‌های کلامی و ارتباطی زیادی کسب نمود. اُوِن توانست به‌دلیل مهارت‌یافتگی در صحبت و ارتباط، به دانشگاه برود. پس از آن، زندگی مستقلی را شروع کند. معمولا افراد اوتیستیک در برابر محرک‌ها تحریک‌پذیری بالایی دارند اما اُوِن با تماشای انیمیشن‌های والت‌دیزنی، بر استرس خود غلبه می‌کند. این مستند که در سال ۲۰۱۶ نامزد جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم مستند شد، به خوبی به ما نقش و تاثیر هنر را در بهبود و درمان افراد اوتیستیک، نشان می‌دهد.

نقش هنر در بهبود اوتیستیک‌ها، در این مستند نمایان است. این که یک کودک تحت تاثیر انیمیشن‌های والت دیزنی بتواند مهارت‌های ارتباطی و کلامی به دست آورد، به خوبی تاثیر هنر در آموزش را اثبات می‌کند. در برخی از نظام‌های آموزشی، افراد مبتلا به اختلالات را در کنار افراد سالم در یک کلاس آموزشی قرار می‌دهند. به منظور آموزش بهینه‌ی هر دو گروه، از هنر استفاده می‌شود.

مزایای هنردرمانی در کودکان اوتیستیک:

۱ـ از طریق ایجاد تعامل انسانی بین اثر هنری و او(شخص اوتیستیک) و درمانگر، به آزاد شدن احساس بازی و عاطفی کودک کمک می‌کند.

۲ـ در جهت رشد آگاهی کودک از خود و این که بتواند کار زیبا و ممتازی تولید کند، عمل می‌کند.

۳ـ حس کودک را نسبت به خود پرورش می‌دهد تا حس او نسبت به محیط اطرافش رشد کند.

۴ـ سبک کلیشه‌ای و معمولی که افراد اوتیستیک در نقاشی از آن پیروی می‌کنند، غنی می‌شود و سبک آن‌ها را نسبت به آثار ساخته‌شده نرم‌تر می‌کند و با این روش‌ها کودک راه‌های زیادی را برای برقراری ارتباط با محیط اطراف یاد می‌گیرد، روش‌هایی که بسیاری از کودکان اوتیستیک از آن محرومند( برگرفته شده از سایت آنا سالوا).

برای وارد کردن کودکان اوتیستیک به مدارس در کنار افراد سالم، استفاده از تکنیک‌های هنری آموزشی و همینطور استفاده از دستیار آموزشی( در صورت تایید کارشناس) پیشنهاد می‌شود.

اشکان زمانی پژوهشگر

برای آشنایی بیشتر با اختلال اوتیسم، روی لینک زیر ضربه بزنید:

برچسب ها :

ناموجود