دوستی اعتیاد آور است

1

دوستی اعتیاد آور است

یافته های جدید یک مطالعه نشان می دهد: معاشرت با دوستان منجر به ترشح مواد مسکن در بدن می شود. دکتر کاترینا جانسون، نویسنده اول این مطالعه، در رابطه با موضوع فوق توضیح می دهد که اندورفین به از بین بردن درد کمک می کند. در واقع اندورفین ها بخشی از مدار درد و لذت انسان بوده مسکن های طبیعی بدن ما محسوب شده و همچنین به ما احساس لذت می دهند.
مطالعات قبلی نشان داده بود که اندورفین باعث تقویت پیوند اجتماعی در انسان و سایر حیوانات می شود. به این ترتیب یک نظریه، که به عنوان نظریه افیونی مغزی دلبستگی اجتماعی شناخته می شود، این است که تعاملات اجتماعی هنگامی که اندورفین به گیرنده های مواد افیونی در مغز متصل می شود، احساسات مثبت را تحریک می کند
به این ترتیب می توان مدعی شد که دوستی اعتیاد آور است و دوست بودن با سایرین احساس خوبی را به ما می دهد که صرفا روانی نبوده و بخشی از آن به دلیل ترشح این ماده مسکن در بدن است.
محققان برای آزمایش این نظریه، بر این واقعیت تکیه کردند که اندورفین اثر ضد درد قدرتمندی داشته و حتی از مورفین نیز قوی تر است. از سوی دیگر همراه با بررسی پیوند بین شبکه های اجتماعی بزرگتر و تحمل درد بالاتر، دو یافته جالب دیگر نیز در این مطالعات ظاهر شد.
محققان دریافتند:افرادی که خوش اندام بودند دوستان کمتری داشته و همچنین کسانی که استرس بیشتری را گزارش کردند، تمایل به داشتن شبکه های اجتماعی کوچک تری داشتند.
دکتر جانسون در این رابطه توضیح داد: ممکن است مسئله صرفاً زمان باشد زیرا افرادی که زمان بیشتری را صرف ورزش می کنند، زمان کمتری برای دیدن دوستان خود دارند. شاید هم برخی از افراد از ورزش به‌عنوان وسیله‌ ای جایگزین برای دریافت « اندورفین» به جای معاشرت استفاده می ‌کنند.
یافته ‌های مربوط به استرس ممکن است نشان دهد: شبکه‌ های اجتماعی بزرگ ‌تر به افراد کمک می ‌کنند تا استرس را بهتر مدیریت کرده یا ممکن است استرس یا علل آن به این معنا باشد که افراد زمان کمتری برای فعالیت اجتماعی داشته و به همین دلیل شبکه‌ روابطشان کوچک ‌تر می ‌شود.
مطالعات نشان می دهد:کمیت و کیفیت روابط اجتماعی، بر سلامت جسمی و روانی ما تأثیر می گذارد و حتی ممکن است عاملی باشد که تعیین کننده طول زندگی ما باشد. بنابراین، درک اینکه چرا افراد دارای شبکه ‌های اجتماعی متفاوتی هستند و  شناخت مکانیسم‌ های عصبی زیست ‌شناختی احتمالی درگیر با این پدیده، یک موضوع تحقیقاتی مهم است.

 

دوستی اعتیاد آور است 

1 نظر
  1. […] دوستی اعتیاد آور است […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.