هنگام آرایش چشم چرا خانم ها دهانشان را باز می کنند؟

1

 هنگام آرایش چشم چرا خانم ها دهانشان را باز می کنند؟

احتمالا دقت کرده اید که خانم ها هنگام آرایش چشم هایشان، دهان خود را بی اراده باز می کنند. دلیل این رفتار عجیب به ساختار عصبی صورت انسان باز می گردد که در این گزارش به بررسی اجمالی آن می پردازیم.

وقتی یک نفر در حال آرایش چشمان خود بوده و یا در حال انجام حرکتی روی چشم و مژه ها است، بدون اراده ابروهایش را بالا برده و دهانش را باز می کند. تصور می شود که این واکنش غیر ارادی در نتیجه ساختار اعصاب مغز و صورت ما است که در هنگام انجام فعالیت خارجی روی چشم ها،  دچار تداخل می شوند.

بررسی های انجام شده نشان می دهد: دو عصب کنترل کننده حرکات کره چشم و پلک ما در قسمتی از مغز بسیار شبیه به عصب دیگری هستند که باز و بسته شدن فک ما را کنترل می کند. بنابراین، این امکان وجود دارد که وقتی دو عصب مسئول حرکات چشم ها در مغز فعال می شوند، عصب باز کننده دهان که در مجاور این عصب قرار دارد نیز تحریک شده و فرد بدون اراده دهانش را باز می کند.

به گزارش قاصدک خبر به نقل از خبرگزاری علم و فرهنگ ، البته در حال حاضر دلیل قطعی این موضوع مشخص نیست و تداخل عصبی فعلا فقط یک نظریه است. توضیح ساده ‌تر ارائه شده از سوی برخی محققان در رابطه با پدیده فوق این است که ما آموخته ‌ایم باز کردن دهان باعث کشیدگی پوست ما می ‌شود. طبیعتا این کشیده شدن پوست، به آرایش کردن کمک می‌کند، بنابراین ما در هنگام آرایش چشم ها، دهانمان را باز می کنیم.

بنا بر همین گزارش اندکی باز گذاشتن دهان در هنگام انجام کارهای ظریف و حساس باعث افزایش تمرکز مغز بر روی آن کار می ‌شود این همان کاری است که بیشتر خانم ها به صورت ناخودآگاه هنگام آرایش انجام می دهند!

 

1 نظر
  1. […] هنگام آرایش چشم چرا خانم ها دهانشان را باز می کنند؟ […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.