تشریح مصوبات کمیته ملی واکسن کووید ۱۹/ چه کسانی دوز چهارم و پنجم را می زنند

به گزارش قاصدک خبر، کمال حیدری اظهار داشت: واکسن قابل تزریق در این گروه سنی، به عنوان دوز سوم، واکسن‌های پاستو کووک و سینوفارم است. ملاک تشخیص ضعف سیستم ایمنی ارائه برگه توسط پزشک متخصص بوده و اظهار نظر شخصی و شفاهی افراد مورد قبول نیست.

وی افزود: همچنین تعاریف ضعف سیستم ایمنی بر اساس سند کشوری گسترش واکسیناسیون کرونا شامل نقایص اولیه سیستم ایمنی، بیماری‌های خاص مانند سرطان تحت درمان با شیمی درمانی و پرتودرمانی، بیماران پیوند عضو شده، بیماران دریافت کننده داروهای سرکوب کننده یا تضعیف کننده سیستم ایمنی، افراد اچ آی وی ‏مثبت، بیماران تحت درمان با دیالیز و…، است.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: با توجه به سوالات و درخواست معاونت‌های بهداشت تعدادی از دانشگاه‌ها در خصوص امکان تزریق دوز پنجم واکسن کووید ۱۹ در متقاضیان سفر بین المللی که قبلاً سه نوبت از واکسن‌های موجود در کشور را دریافت کرده و به علت الزامات سفر باید یک یا دو نوبت واکسن دیگر دریافت کنند، تصمیماتی در جلسه اخیر کمیته ملی واکسن کووید ۱۹ اتخاذ شد.

حیدری ادامه داد: بر اساس مصوبه این کمیته ملی این گروه از هموطنان با اخذ رضایت کتبی و آگاهانه و ارائه مدارک سفر می‌توانند واکسن دوز چهارم و پنجم را از واکسن‌های مورد تأیید کشور مقصد دریافت کنند. در این شرایط فاصله دوز سوم و چهارم حداقل یک ماه و فاصله توصیه شده بین دوز چهارم و پنجم ترجیحاً ۳ ماه است که در صورت اضطرار سفر می‌تواند به حداقل یک ماه کاهش پیدا کند.

وی یادآور شد: همچنین در جلسه اخیر این کمیته تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در گروه سنی بالای ۱۸ سال و برای بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی به فاصله حداقل ۴ ماه بعد از دوز سوم، مورد تصویب و توصیه قرار گرفت. واکسن توصیه شده برای تزریق به این افراد به عنوان دوز چهارم، واکسن‌های با پلتفرم پروتئین نوترکیب است.

به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت این مصوبات، روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ برای اجرا به معاونین بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

منبع:مهر

لینک کوتاه :

https://qasedakkhabar.ir/?p=5052

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار

محل تبلیغات