بیماران و سالمندان فقط در صورت لازم از خانه خارج شوند

به گزارش قاصدک خبر؛ شکرالله سلمان زاده ظهر امروز پنجشنبه در گفت‌وگویی رسانه‌ای بیان کرد: با توجه به هشدار سطح قرمز شماره یک مورخ ۳۰ دی ۱۴۰۰ مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان مبنی بر تشکیل توده غلیظ گرد و خاک در کشور عراق و تأثیر آن ابتدا بر نیمه غربی و سپس سایر مناطق استان از اواخر وقت امروز پنج‌شنبه تا اوایل وقت شنبه هفته آینده که سبب کاهش شدید دید افقی و کیفیت هوا خواهد شد.

وی ضمن هشدار در خصوص آثار سو گرد و غبار بر سلامت افراد به ویژه گروه‌های آسیب پذیر افزود: از شهروندان می‌خواهیم برای پیشگیری از بروز حوادث و عوارض زیان‌بار این پدیده توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان ادامه داد: نوزادان، کودکان، نوجوانان، سالخوردگان، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی به عنوان گروه‌های پر خطر و آسیب‌پذیر هنگام بروز پدیده گرد و غبار در منزل بمانند و درها و پنجره‌ها را بسته نگه دارند.

وی گفت: افراد از فعالیت غیرضروری در خارج از منزل اجتناب کرده و در صورت اجبار به فعالیت در هوای آزاد ضمن به حداقل رساندن زمان مواجهه با این پدیده، حتماً از ماسک‌های مخصوص گرد و غبار موجود در داروخانه‌های سطح شهر استفاده کنند.

سلمان زاده اظهار کرد: افرادی که دارای بیماری‌های قلبی، تنفسی و آسم یا دارای علائمی مانند تنگی نفس، سرفه، خس خس و درد قفسه سینه هستند، ضمن مصرف به موقع داروهای خود، اقدامات احتیاطی و پیشگیری کننده را جدی گرفته بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان بیان کرد: افراد در صورت بروز هرگونه حمله تنفسی و تداوم یا تشدید علائم بیماری‌های ریوی و تنفسی به پزشک و یا نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

وی ادامه داد: پرهیز از مصرف غذاهای چرب، استفاده زیاد از مایعات و لبنیات کم چرب و شست‌وشوی مکرر بینی و دهان و همچنین پوشش مناسب مواد غذایی آماده مصرف در جلوگیری از بروز عوارض ناشی از گرد و غبار بسیار مؤثر است.

سلمان زاده خطاب به مردم گفت: با توجه به کاهش میزان دید در هنگام بروز گرد و غبار از سفرهای غیرضروری اجتناب کنید و چنانچه بنا به ضرورت در جاده در حال رانندگی هستید، ضمن رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی با دقت و با سرعت مناسب رانندگی کرده و در صورت لزوم تا برطرف شدن شرایط حاد، اتومبیل را در نقطه امن متوقف کنید.

منبع؛مهر

لینک کوتاه :

https://qasedakkhabar.ir/?p=3360

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار

محل تبلیغات