ایران در جمع قدرت های برتر علمی جهان

به گزارش قاصدک خبر، آئین تجلیل از برگزیدگان جشنواره جهادگران علم و فناوری و نخبگان اقشار بسیج، با حضور جمعی از مسئولان و نخبگان  برگزار شد.

اهمیت توجه نخبگان به حوزه علوم انسانی

«دکتر طاهر  علی محمدی» پرداختن به حوزه علوم انسانی توسط نخبگان را خواستار شد و  بیان کرد: علوم انسانی از جمله علومی است که نیازمند توجه ویژه است و نباید از آن غفلت کرد،  چراکه به تولید ثروت معنوی و فرهنگ سازی کمک کرده و نهادیه کردن فرهنگ دینی و اسلامی را در پی خواهد داشت.

وی افزود: علوم انسانی  باعث رشد بنیان فکری در اذهان افراد شده و برای تولید علم به ثروت، باید تمامی علوم از جمله علوم تجربی، علوم پایه و کشاورزی وارد عرصه شوند .

وی ، با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی، در بیاناتشان به اهمیت توجه به علم و پژوهش تاکید داشته اند اظهار کرد: دانشگاهیان باید مسیر تولید ثروت، با استفاده از دانش را در پیش بگیرند و برای حرکت در این مسیر سختی ها را متحمل و فکر خود را متمرکز توسعه پایدار نمایند.

دانشگاهها برای توسعه پایدار علم تلاش کنند

وی تلاش و فعالیت نخبگان برای تحول و نوآوری در تمامی عرصه ها را ارزشمند دانست و بیان کرد: خوشبختانه دانشگاههای ما از جمله دانشگاه ایلام برنامه های کلان متعددی را برای توسعه پایدار علم در نظر دارد.

این مسئول در بخش دیگری از اظهارات خود به ارزش علم  و دانش در دین مبین اسلام اشاره و بیان کرد: علم اندوزی در اسلام به اندازه ای ارزشمند است که بعد از بعثت پیامبر (ص) نهضت علمی ایجاد شد و در میان مسلمانان ، ایرانیان از عالی ترین درجات علمی بهره مند بودند.

دکتر علی محمدی،  با اشاره به تلاش دانشمندان ایرانی صدر اسلام برای تحقق و دست یازیدن به علم و دانش بیان کرد: ابن خلدون در کتاب مقدمه، شگفت انگیزترین پدیده را درخشش ایرانیان در حوزه علم دانسته و  تشکیل تمدن اسلامی را مدیون مسلمانان می داند.

حضور ایران در رده های برتر علمی جهان

وی افزود: بیانات مقام معظم رهبری برای ایجاد تمدن نوین اسلامی ، بدلیل سابقه درخشانی است که ایرانیان مسلمان در طول تاریخ داشته و در جهان، تاریخ ساز شده اند.

چهره برجسته علمی استان، با بیان اینکه ایران در حوزه علم و فناوری رشته قابل توجهی در سطح جهان دارد اظهار کرد : کشور ما در سال 2020 رتبه چهارم جهان در حوزه فناوری نانو را کسب کرد و با وجود شرایط سخت کنونی ، از حیث رشد علمی کشورهای مسلمان حائز رتبه اول و در حوزه سلولهای بنیادی جزء 10 کشور برتر دنیا قرار دارد.

استفاده حداکثری از ظرفیت ها برای تحقق توسعه پایدار

سردار جمال شاکرمی در این مراسم، با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: مقام معظم رهبری در این بیانیه، یکی از اصلی ترین مولفه ها را توجه به علم و فناوری دانسته و بسیج به عنوان یک تفکر، باید در این عرصه نیز حضور چشمگیری داشته باشد.

وی ظرفیت بسیج را چشمه ای جاری و خروشان دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در این عرصه با وجود محرومیت ها و نگاههای سیاسی و حزبی بسیاری از نخبگان ما توانستند به ظرفیت های خوبی دست  یابند.

ایران در تولید علم پنجه در پنجه استکبار قرار دارد

مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام نیز در این مراسم اظهار کرد: هرجا موفقیتی در کشور حاصل شده به برکت حضور نخبگان بوده و در این راستا باید تلاش و فعالیت نخبگان مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ما در بسیاری از حوزه های علمی در منطقه و جهان در رتبه های برتر قرار داریم اذعان کرد: دشمن از وضعیت علمی کشور هراس دارد و نمی خواهد شاهد پیشرفت علمی ما باشد .

حجت الاسلام علی محمدی اذعان کرد: ایران در حوزه تولید علم پنجه در پنجه استکبار قرار دارد و دشمن برای شکست ایران، تمام گزینه های خود را برای نفوذ در ایران به کار گرفته اما همواره در برابر قدرت علمی و دفاعی ایران با شکست مواجه شده است.

وی با بیان اینکه ایران همواره در جهان مطرح بوده و باید برای رسیدن به جایگاه اصلی و واقعی خود تلاش کنیم تصریح کرد:موفقیت های نخبگان در عرصه های مختلف به برکت استفاده از توانمندی نخبگان بود و در جاهایی که می لنگیم نشان از آن است که از برکت و ظرفیت نخبگی استفاده نکرده و باید برای رفع عقب افتادگی ها با استفاده از توان نخبگان ، بصورت جدی تلاش کنیم.

گفتنی است در پایان این مراسم ضمن تجلیل از برگزیدگان جشنواره و نخبگان اقشار از ۳ اختراع ” آقای پیمان کولیوند” رونمایی شد.

علم و فناوری

لینک کوتاه :

https://qasedakkhabar.ir/?p=3023

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار

محل تبلیغات