هدایت تحصیلی ،چالش جدی خانواده ها

اولیا می دانند ورود فرزندانشان به یک رشته تحصیلی، متناسب با استعدادهای آنها علاوه بر موفقیتهای تحصیلی، موفقیت و آینده شغلی آنان را نیز تضمین می کند.

با نزدیک شدن به پایان سال تحصیلی، دانش آموزان پایه نهم و والدین آنها نگران و دلمشغول موضوع هدایت تحصیلی می شوند. نگرانی خانواده ها و فرزندانشان و شناخت ناکافی از فرایند هدایت تحصیلی چالشهای زیادی برای آنان ایجاد کرده است. اولیا می دانند ورود فرزندانشان به یک رشته تحصیلی، متناسب با استعدادهای آنها علاوه بر موفقیتهای تحصیلی، موفقیت و آینده شغلی آنان را نیز تضمین می کند. به نظر می رسد موضوع هدایت تحصیلی در این چند سال اخیر به یک موضوع مهم برای والدین و دانش آموزان تبدیل شده است.
در این یادداشت بصورت مختصر به برخی عواملی خانوادگی مؤثر بر هدایت تحصیلی که می تواند نگرانی ها را افزایش دهد اشاره می شود.
ـ اولیا از فرایند هدایت تحصیلی اطلاع کافی و مناسبی ندارند.
ـ اصرار اولیا به هدایت دانش آموز به یک رشته خاص (این مورد ناشی از آرزوهای برآورده نشده هر یک از والدین می باشد. این رشته بیشتر رشته علوم تجربی است)
ـ همسان نبودن انتخاب دانش آموز با انتخاب اولیا (این موضوع بیشتر به تحت تأثیر واقع شدن دانش آموز از انتخاب رشته همکلاسی ها و دوستان است)
ـ ناهماهنگی نظر اعضای خانواده با یکدیگر (تأثیر نظر فرزندان ارشد بر نظر اولیا یا ناهماهنگی در نظر پدر و مادر)
. پافشاری فرزند به ورود به یک رشته و مخالفتهای اولیا با او
ـ مقایسه کردنهای درون و بیرون خانواده (مقایسه فرزند با فرزندان بزرگتر، مقایسه فرزند با فرزندان خویشاوندان و نزدیکان)
ـ انتخاب رشته بر اساس رشته های فرزندان بزرگتر
ـ انتخاب رشته بر اساس نزدیکی مدرسه به محل سکونت
بدیهی است کسب راهنمایی از مشاور مدرسه، تحقیق در مورد رشته ها، اطلاع از استعدادها و رغبت های دانش آموز و هدایت دانش آموز با توجه به استعدادهایش و… می تواند نگرانی ها اولیا را تا حد زیادی کاهش دهد.
یک شاخص دقیق و یک راهنمای خوب برای اولیا جهت هدایت درست تحصیلی فرزندانشان، توجه به نمرات پایانی نویت دوم (نمره برگه) دانش آموز در سه پایه مخصوصا پایه نهم در درسهای مرتبط با رشته، و در نظر گرفتن راهنمایی های مشاور مدرسه می باشد.

رحیم چلداوی،مشاور،موسسه ندای آرامش جوان

لینک کوتاه :

https://qasedakkhabar.ir/?p=995

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین اخبار

محل تبلیغات