روابط عمومی جشنواره فیلم فجر خبر داد:

نکوداشت پرویز پورحسینی و چنگیز جلیلوند در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

کد خبر : 652
تاریخ انتشار : دوشنبه 6 بهمن 1399 - 23:27

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر نکوداشت دوهنرمند فقید سینما ،پرویز پورحسینی بازیگر و چنگیز جلیلوند صداپیشه وبازیگر که امسال به دلیل ابتلا به کرونا درگذشتند درمراسم اختتامیه سی و نهمین جشنواره فیلم فجر برگزار خواهد شد.

پرویز پورحسینی زادهٔ ۳۱ مرداد ۱۳۲۰در تهران  از  هنرپیشه های نام آور ایران بود. وی در سال ۱۳۴۸ وارد پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و از رشته بازیگری در سال ۱۳۵۴ دانش‌آموخته شد. او در کارهای کارگردانان نامداری چون پیتر بروک، بهرام بیضایی، علی حاتمی، حمید سمندریان، آربی اوانسیان، مسعود کیمیایی، داوود میرباقری، واروژ کریم‌مسیحی، و امرالله احمدجو بازی کرد.

در ۲۴ آبان ۱۳۹۹ اعلام شد که پرویز پورحسینی مبتلا به ویروس کرونا شده و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است.وی پس از چند روز مبارزه با بیماری، در ۷ آذر ۱۳۹۹ در بیمارستان فیروزگر تهران، در سن ۷۹ سالگی درگذشت.پیکر پرویز پورحسینی، ۹ آذر ۱۳۹۹ در طبقهٔ بالایی آرامگاهِ همسرش ناهید ارسباران، در قطعهٔ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

چنگیز جلیلوند در ۶ آبان ۱۳۱۴ در شیراز زاده شد.او کار هنر خود را در سال ۱۳۳۶ و با تئاتر به همراه ابوالحسن تهامی آغاز کرد.

چنگیز جلیلوند پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ به مدت بیست سال در آمریکا زندگی کرد و پس از آن به ایران بازگشت و کار دوبله را از سال ۱۳۷۷ سر گرفت.وی در چند مجموعهٔ تلویزیونی و فیلم سینمایی نیز بازی کرد.

صدای جلیلوند قابلیت گویندگی به جای شخصیت‌های نقش اول با صلابت و تأثیرگذار سینمایی را فراهم کرده بود. او در گویندگی‌هایش قابلیت تیپ‌سازی را داشت و می‌توانست صداهای گوناگونی به وجود آورد. چنگیز جلیلوند در میان دوبلورها به «مرد حنجره‌طلایی» و «آقای دوبله ایران» شناخته می‌شد.

از چنگیز جلیلوند در سال ۱۳۵۷ نیز به عنوان یک دوبلور نمونهٔ جهانی نام برده شد. او به جای بازیگران سرشناس خارجی و داخلی بسیاری گویندگی کرد. وی با تیپ‌سازی خلاقانهٔ خود گویندهٔ اصلی نقش‌های مارلون براندو بود.

و در نهایت در ۲ آذر ۱۳۹۹ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، در بیمارستان خاتم‌الانبیا تهران درگذشت. پیکر او در ۵ آذر ۱۳۹۹ در قطعهٔ هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.